" Wojna z Babami"

 

Przedstawienie z dnia 26 kwietnia 2009

 

                                         

                                          OBSADA:

Ciotka Pelagia - Elżbieta Kogut

Florcia - Katarzyna Karnaszewska

Kłaczkowa - Ilona Girzewska

Wandzia - Maria Miłkowski

Kazia - Izabela Pieczonka

Magda - Zofia Ciołek

Kazik - Mateusz Jęcz

Felek - Jan Dąbal

Franek - Jerzy Wodka

Staszek - Jacek Miłkowski

Walek - Tomasz Baczyński

Kłaczek - Janusz Dybel

Ferdzio - Michał Kozłowski

Walenty - Andrzek Kosiorkiewicz

                   

                                          KAPELA "KRAKUSY" w składzie:

Stanisław Mielec - śpiew

Jerzy Janiec - akordeon

Jadwiga Kosior - skrzypce

Zofia Ciołek - śpiew

Magdalena Jęcz - śpiew

Jerzy Zajkowski - banjo

Wiesław Szczepaniak - tuba

Krzysztof Lal - gitara

Raiden Mielec - gitara

Marian Ziomek - klarnet

 

TEATR BEZ NAZWY ale TEATR
 

W miniony weekend 22 lutego odbył się w Polskim Centrum Kultury im. Jana Pawła II w Mississauga frywolny, komediowy spektakl "Wojna z Babami" – autorstwa Stefana Turskiego, krakowskiego miłosnika teatru. Skąd sie wział Teatr? Teatr wywodzi się ze świata boga Dionizosa. Jest to bóg urodzajów, zwłaszcza winnej latorośli. Byl bóstwem wiejskim. Początek teatru datuje się na VI wiek p.n.e. Słowo „teatr” pochodzi od greckich wyrazów teatos - dostrzegalny, teates - widz, i teatron - miejsce przedstawien.

 

Oglądany przez Polonię w niedzielne popołudnie spektakl "Wojna z Babami" został napisany przez wielkiego miłośnika teatru, doskonałego aktora, reżysera, oraz wspaniałego organizatora STEFANA TURSKIEGO (ur. w1875 r.), który do wybuchu II wojny światowej wyreżyserował 33 sztuki teatralne. Po raz pierwszy spektakl "Wojna z Babami" został wystawiony w roku 1928, a po wojnie w 1946 roku i uznany za wielkie wydarzenie.

 

W Polskim Centrum Kultury widownie powitała kurtuazyjnie Kapela „KRAKUSY” w składzie: Stanisław Mielec - śpiew, Jerzy Janiec - akordeon, Jadwiga Kosior - skrzypce, Zofia Ciołek - śpiew, Jerzy Zajkowski - banjo, Wiesław Szczepanik - tuba, Krzysztof Lal - gitara i Marian Ziomek - klarnet. Po czym rozsunęła się kurtyna i oczy widowni zostały skierowane na piękny salon ówczesnych kamienic środmieścia Krakowa z lat dwudziestych. Rzecz bowiem się dzieje w miedzywojennym okresie, a miejscem akcji jest oczywiście środmieście Krakowa. Spektakl opowiada w sposób bardzo dowcipny, kulturalny i komediowy o niesnaskach rodzinnych, klótniach i awanturach pomiedzy małżonkami a rodzicami, ciotką, teściem, oraz czterema braćmi - krowodyrskimi zuchami.

 

Opowiada o ingerencji teściowej w życie młodych małżonkow. Konwersacje pomiędzy teściową a zięciem nie mają końca. Na dodatek tego osoba wspierająca inwigilacje młodych małżonkow jest ciotka Pelagia, w która to rolę wcieliła się ELŻBIETA KOGUT. Gra aktorów w pełni jest profesjonalna. ILONA GIRZEWSKA oraz JANUSZ DYBEL w sposób autentyczny wcielili się w role Państwa Kłaczków (ona Pani Kłaczkowa, on Pan Kłaczek), natomiast Mateusz Jęcz wraz z Katarzyną Karnaszewską wystąpili w roli małżeństwa jako Florcia i Kazik. Wspaniałą rolę odegrał ówczesny broker (broker to pojęcie wieloznaczne, używane na rynku finansowym i kapitałowym w kilku kontekstach znaczeniowych) Walenty - ANDRZEJ KOSIORKIEWICZ.

 

Pan Kłaczek nabywając kamienicę, odzyskuje po trzydziestu latach pożycia z małżonką pełnię swobody, oddając swoje współczucie, które to ma teraz towarzyszyć zięciowi. Role braci - zuchow krowoderskich graja: Felek - JAN DĄBAL, Franek - JERZY WODKA, Staszka gra JACEK MIŁKOWSKI, oraz Walek to rola TOMASZA BACZYŃSKIEGO. Ich zadaniem jest rozładowanie trudnej rodzinnej sytuacji poradami, przechytrzeniem, satyrycznymi uwagami i znalezieniem lekarstwa na żonę, ze wzmocnioną dawka humoru. Florcię zagrała KATARZYNA KARNASZEWSKA, której efektem stały się swaty z Ferdziem granym przez MICHAŁA KOZŁOWSKIEGO.

 

Ponadto wystapili: Wandzia - MARIA MIŁKOWSKI, Kazia - IZABELA PIECZONKA i jako slużąca Magda - ZOFIA CIOŁEK. Miała to być wojna z babami - tymczasem one same za łby się wzięły. Miłe złego początki przerodziły się w ugodowe i pojednane sprawy rodzinne. To sympatyczne, satyryczno-dydaktyczne widowisko i ten wspaniały epizod stworzyli nam wyżej wymienieni torontońscy aktorzy. Stworzyli oni oryginalny spektakl multimedialny i wielopokoleniowy. Adaptacje wciąż aktualne, ukazujące postawy i nawyki myślowe pomimo osadzenia bohaterów w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Przedmiejskie zalecanki, kontynuacja krowoderskich zuchow to "Wojna z Babami".

 

Wielka szkoda, że nie sfilmowano tego przedstawienia, gdyż z biegiem lat zapomina się już o tego typu komediach w kraju, a cóż dopiero poza jego granicami.

 

Dlatego wypada także podziekowac Sponsorom, którzy nie pozostali obojętni na to przedsięwzięcie, a sa nimi: Św.Stanisław - St.Casimir's Polish Parishes Credit Union Ltd., Goniec, Czas-Związkowiec, Radio Polonia Toronto, Nowy Kurier, Głos Polski, Polskie Radio Toronto, Księgarnia "Pegaz", Księgarnia" Pegaz for You", European Fine Foods Co., Tymek's, Aican Graphis Inc., TAX Strategies, Dr. Maria Piszczek, Stanisław Krawiec - bioenergoterapeuta, Colbeck - podłogi, Acumen Insurance Group.

 

Nie pozostaje nam już nic innego jak tylko podziękowac aktorom za przeżycie ktore było nam dane wszystkim obejrzeć i życzyć aby stało się ono komediową klasyką teatralną.

 

Dziękujemy i prosimy o jeszcze. 

 

Zbigniew WESIORA.

 

http://pl.netlog.com/georgezbigniewwest/blog